Obszar rewitalizacji

Obszar rewitalizacji

 

Obszar rewitalizacji w Warszawie wyznaczony został na terenie trzech prawobrzeżnych dzielnic miasta. Obejmuje dzielnicę Pragę-Północ oraz częściowo: Pragę-Południe i Targówek.

Czym jest obszar rewitalizacji? 

Definicja obszaru została określona w ustawie o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 r. (art 9 i 10 Dz.U.2021.485 t.j.). Zgodnie z zapisami ustawy obszar rewitalizacji: "obejmuje całość lub część obszaru zdegradowanego, cechuje się szczególną koncentracją negatywnych zjawisk ...(określonych w ustawie), na którym z uwagi na istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego gmina zamierza prowadzić rewitalizację"

Obszar rewitalizacji w Warszawie

Znajduje się na terenie Pragi-Północ (cała dzielnica), na Targówku (Targówek Fabryczny i Targówek Mieszkaniowy) i na Pradze-Południe (Kamionek i Grochów).

Obszar rewitalizacji został przyjęty Uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy nr LX/1967/2022 z 17-02-2022 w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji m.st. Warszawy.

Zapoznaj się z mapą obszaru będącą ząłącznikiem do uchwały lub sprawdź obszar w serwisie mapowym m.st. Warszawy, w którym znajdują sie warstwy poświęcone rewitalizacji.

Jakie czynniki zadecydowały o objęciu prawobrzeżnej części Warszawy działaniami rewitalizacyjnymi?

Jego wyznaczenie poprzedziła szczegółowa analiza czynników kryzysowości obszaru zdegradowanego określonych w ustawie o rewitalizacji, tzw. przesłanek.

Rezultaty podjętych działań

Obszary: zdegradowany i rewitalizacji zostały wyznaczone w oparciu o diagnozę kryzysowości wykonaną na zlecenie m.st. Warszawy – uzsadnienie do uchwały delimitacyjnej. 

W opraciu o diagnozę 17 lutego 2022 r. przyjęta została Uchwała delimitacyjna, wcześniej skonsultowana z mieszkankami i mieszkańcami miasta.

W ramach dalszych prac Miasto zleciło wykonanie diagnozy pogłębionej obszaru rewitalizacji.